Новий сезон Молодого театру: Вітовська зіграє перукарку, а Ребрик - безсмертну артистку

18 липня 2021
Назва газети: 
zn.ua
Кореспондент: 
Олег Вергеліс

У новому сезоні театр планує показати більше 10 прем’єр.

ZN.UA продовжує цикл публікацій про підсумки минулого театрального сезону та плани на новий сезон - коментарі від керівників популярных українських театрів. 

Молодий театр обіцяє у новому театральному сезоні - велику класику, нову (молоду) українську драматургію, бенефісні ролі зірок Молодого: Ірми Вітовської, Лілії Ребрик, Дмитра Суржикова. 

Художній керівник Молодого театру, заслужений діяч мистецтв України Андрій Білоус розповів у коментарі для ZN.UA, що театр розпочинає роботу над "Тарасом Бульбою" Гоголя, "Ідіотом" Достоєвського, "Капітанською дочкою" Пушкіна, в новому сезоні популярна актриса і телеведуча Лілія Ребрик зіграє безсмертну актрису Емілію Марті у знаменитій п'єсі Карела Чапека "Засіб Макропулоса" , а легендарна Ірма Вітовська зіграє перукарку Ірину (у  сучасній п'єсі про пошуки жіночого щастя).

Новий сезон відкриється у театрі 25 серпня, виставою «Шинель» за твором Миколи Гоголя. 

- Озираючись на сезон, що минув, хочеться сказати, що він був чимось унікальним для Молодого, з точки зору досвіду, який ми отримали, - говорить Андрій Білоус. - Це була перевірка театру на міцність на усіх фронтах: творчому, організаційному, фінансовому.

Ми зазнали значних втрат, але вистояли. 

Увійшовши в сезон з локдауну, ми мусили прилаштовуватися до нових умов: 50% заповненя зали, перелякані глядачі, що не хочуть наражати себе на небезпеку, і як наслідок,  значне недоотримання доходів. Забігаючи наперед, мушу визнати, що ми заробили за цей сезон втричі менше, ніж зазвичай. Це суттєво позначилося на роботі театру, адже частка власних, зароблених грошей в структурі фінансування Молодого складає 54 %. Більше половини. Гадаю, такого співвідношення не має жоден театр, тим більше національний. Тому, пандемія вдарила нас найболючіше з усіх театрів. Заробітну платню третині колективу, гонорари разовим артистам, а також усі надбавки, доплати та премії ми оплачуємо зі своїх доходів. Гонорари запрошеним режисерам, авторські, виготовлення декорацій - усе це з наших доходів. Отже, ми не мали коштів не лише на випуск нових вистав, ми навіть не мали чим оплачувати роботу артистів і працівників театру. Майже весь сезон, на жаль, люди отримували лише половину грошей. Це суттєво позначилося на моральному кліматі. Ми втратили певну кількість професіоналів, які перейшли на більш оплачувану роботу, так і не дочекавшись обіцяного підвищення платні, у звязку з отриманням нашим театром ще два роки тому статусу Національного.

Крім втрат пов’язаних з фінансами, були й інші суттєві втрати - за цей сезон трупа втратила, з різних причин, п’ять народних артистів. Пандемія забрала від нас видатних майстрів Ярослава Гаврилюка та Валерія Шептекіту. За станом здоров'я, на жаль, не працюють в театрі Тамара Яценко та Олександр Безсмертний. На  початку сезону залишив театр народний артист України Станіслав Боклан. Це позначилося на репертуарі. Ми мусили робити термінові вводи, заміни вистав. Це дратувало багатьох глядачів, які купили квитки ще до пандемії на своїх улюблених артистів. Цей сезон можна назвати сезоном вводів. Через хворобу на коронавірус, нам, як і усім театрам світу, дуже часто доводилося вводити нових артистів.  Загалом, за сезон театр зробив 46 вводів. І це ще не все, - десяток вводів лишили на наступний сезон. Усі ці складні обставини мобілізували нас і відкрили театру нові перспективи, нових акторів. Кожен новий виконавець привносить нову енергію, бачення, якість. По суті, сьогодні ми маємо «новий» репертуар, маємо оновлений Молодий театр. 

Оскільки ми не могли дозволити собі нові декорації і костюми, а також запрошених режисерів, ми організували роботу таким чином, щоб максимально завантажити молодь театру на камерній та мікросценах. Вже два роки в Театрі успішно реалізовується проєкт «Майстерня Молодого. Драматург».

Театр навчає молодих талановитих людей писати п’єси не в стіл, а для сцени. Головна ідея проєкту, щоб драматурги знаходились всередині театру, щоб навчалися практично. В минулому сезоні було поставлено три п’єси спеціально написаних для Молодого: «Ліки для Ліки», драматурга Костянтина Мельникова (режисер Євген Галкін) - щемлива історія про самоідентичність, про стосунки поколінь мам і доньок. 

На Камерній сцені вийшла вистава за Володимиром Винниченком «Момент» (режисер Володимир Кудлінський) - сучасне прочитання класики, в якій молоді актори працюють з шаленим задоволенням. Ще дві прем‘єри, як результат роботи «Майстерні Молодого. Драматург» - «Жага моря» Євгена Безпалько (режисер Олександра Меркулова) -  сучасна історія про пошуки примирення з самим собою головного героя. Друга прем’єра «Тиша до небес» Вероніки Рєпіної, (режисер Анатолій Петров) - комедійна та актуальна на сьогодні спроба подолати табу теми смерті близкої людини. 

Ще один напрям, яким опікується Молодий театр, поряд з народженням нових драматургів, це народження нових режисерів. Вісім студентів мого курсу створили у минулому сезоні дві вистави за мотивами оповідань зарубіжних письменників. Веселі і розумні вистави, в яких молоді робили свої перші вдалі кроки в професії, а актори театру отримали яскраві ролі. 

Можна говорити, що минулий сезон був не лише складним, але й надзвичайно творчим, лабораторним та корисним.

Новий сезон також обіцяє бути насиченим. 

Список прем’єр доволі великий, їх заплановано більше десяти, назву лише ті, що вийдуть на основній сцені. Першою прем‘єрою буде наш допандемійний «борг» - ця вистава мала выйти ще весною 2020 року - бенефіс чудової Лілії Ребрик у виставі за п’єсою Карела Чапека «Засіб Макропулоса» (режисер Олена Щурська) . Майстер режисури Костянтин Дубінін поставить у нас «Капітанську дочку» Олександра  Пушкіна. Керівник Малого театру Дмитро Весельський реалізує свою давню ідею - «Тараса Бульбу» Миколи Гоголя з Дмитром Суржиковим  у головній ролі.

Тамара Трунова, одна з найпотужніших режисерок теперішнього часу, поставить «Перукарку» драматурга Сергія Медвєдєва, в головній ролі - Ірма Вітовська-Ванца.

Я сам працюватиму над «Ідіотом» Федора Достоєвського з Борисом Орловим в головній ролі. 

Головне завдання для Молодого театру на наступний сезон - вийти на допандемійний рівень потужності.